Авторски права mk-in.de
Vaccination little girl.

Германија парично ќе ги казнува родителите на невакцинираните деца

  Германскиот министер за здравство Јенс Шпан предлага закон со кој родителите на невакцинираните деца ќе бидат казнувани со до…
rekordbeschaeftigung-in-deutschland-zum-vierten-mal-in-folge-stieg-das-arbeitsvolumen-an

ЕКСКЛУЗИВНО! Како до доселување и работа во Германија

  Владата на Ангела Меркел го претстави долго очекуваниот предлог-закон за имиграција во Бундестагот – и ожнеа многу критики од…
3E8900A2-5A6F-4E5B-96E7-4E23E9A6D957

Германија го отвора првиот електричен автопат за камиони

Камионите се едни од најголемите загадувачи на воздухот и придонесуваат за влошување на климатските промени. Германија гледа кон иднината со…
_103200181_048888612-1

Расте непријателството кон странците и муслиманите во Германија

  Непријателството кон странци во Германија се зголемува, особено на истокот на земјата, се вели во Лајпцишката студија за авторитаризам.…
ikja-7800-696x385

Четири автобуси полни со млади тргнаа од Скопје за Германија

  Четири автобуси со млади луѓе од Сарај вчера тргнаа за Германија, пишува порталот Shkupi. На сликата се гледаат автобусите…
auto bazaar 2

Каде одат старите автомобили од Германија

Извозот на стари дизел возила во изминатиот 2018 година порасна за 20,5% во споредба со 2017 година. Во Германија ограничувањето…
Vu19_1504vutote0

Верижен судир на 50 возила во Германија

Тешка сообраќајна несреќа во која учествувале повеќе од 50 автомобили го блокира движењето по автопат во Баварија, Германија, објавија локалните…
ARTK_C3D_1006066_0001.tif

Прво научен јазик, па спојување на семејство

Многу странци кои сакаат да се преселат кај брачниот другар во Германија не успеваат да го положат основниот испит за…

© 2011-2019 mk-in.de. Сите права се задржани