Авторски права mk-in.de

“Одвратен и нечесен пристап”, “Хулиганство” – кинеските државни медиуми реагираа со навреди при апсењето на шефот на “Huawei Finance”, Менг Ванџо, во Канада.

По апсењето на шефот за финансии на кинеската технолошка група Huawei, Менг Ванџо, во Канада, фронтови меѓу Западот и Народна Република закорави. Кинеските државни медиуми реагираа со остри критики. Тоа е “недвосмислено вистинито и докажано” дека САД се обиделе да го запрат проширувањето на Huawei во светот, според “Кина дневникот” на англиски јазик вели дека тоа е “хулиганство”.

Провладината “Глобал тајмс” ги обвинува САД за
“одвратен и непристоен непријателски пристап”, бидејќи не можеле да го запрат  Huawei. за така наречениот “5G” прекршок но пазарот. Преку правен процес, САД се обиделе да го “потисни” кинескиот снабдувач на мрежната опрема.

За што е врховниот менаџер на Huawei групата официјално обвинет, не е јасно. Според инсајдерите, главниот финансиски менаџер бил уапсен во врска со американските истраги. Постои сомневање дека Huawei со помош на главната банка ХСБЦ ги прекршил санкциите на Иран. Одделот за правда и Стејт департментот на Вашингтон одби да коментира, но САД вршат притисок за менаџерот да биде предаден – кинеските лидери реагираа со бес.

Huawei, со околу 180.000 вработени, е најголемиот снабдувач на мрежна опрема во светот и втор најголем производител на паметни телефони по Samsung и пред Apple. Зголемувањето и проширувањето на странскиот бизнис во последниве години е брзо. Сепак,  структура на Huawei е непроѕирна и западните разузнавачки агенции изразија загриженост за безбедноста „Или се плашат од Конкуренција„. Тие се плашат од мешање од страна на владата во Пекинг, шпионажа и нарушување на националните мрежи. Компанијата ги отфрла наводите за кои досега нема докази.

Апсењето заканува за понатамошно разгорување на трговскиот спор меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и кинескиот лидер Кси Јинпинг. “Времето на апсењето има сигнален ефект, а г-ѓа Менг беше уапсена на 1-ви декември, што се совпадна со Самитот на Трамп и Ксис.

Сподели:

Коментирај преку Facebook

© 2011-2019 mk-in.de. Сите права се задржани