Авторски права mk-in.de

Берлин

Возбудлив и енергичен, Берлин е главен град на Германија и центар за сето она што е хип во уметноста, модата, музиката и дизајнот, спакувани со неверојатна архитектура, уметнички галерии, музеи и ресторани. Можете исто така да најдете некои од најлудите клубови во Берлин и многу чудни активности надвор од туристичката патека. Прошетајте по Unter den Linden, каде што ќе најдете музеи, катедрала, оперска куќа и Бранденбуршката порта која беше непроодна за време на деновите на Берлинскиот ѕид и сега го симболизира повторното обединување на Германија. Друго што мора да посетите: UNESCO World Heritage site Museum Island, Еврејскиот музеј, Куќата на контролниот пункт Чарли и Берлинскиот ѕид за почеток.

Прошетка во Шварцвалд

Покрај Рајна на запад и подигнувајќи обработливо земјиште на исток, регионот на Шварцвалд опфаќа 11.000 квадратни километри врвови и долини, лозови насади, езера и природни резервати за да се истражуваат пеш, велосипед или коњ.

Но, има многу повеќе работи интересни за туристите да ја посетат Германија. Тоа е, исто така, каде што ќе го најдете светски познатото термално лекувалиште Баден-Баден, старо повеќе од 2.000 години. Тука Римјаните дојдоаѓале да се искапат, а исто така бело и летен главен град на Европа за богатите на преминот од 19 век. Богатите со минерали води продолжуваат да извираат од 12 термални извори.

Замокот Хајделберг и стариот градски мост

Делумно руинираниот, но сепак прекрасен замок Хајделберг, е сеуште магичен над градот Хајделберг и е еден од најпознатите знаменитости во Европа и меѓу германските места за посета. Изграден како тврдина околу 1300, прерасна во симбол за моќта на владетелите, чии статуи се на фасадата на зградата Фридрих. Не пропуштајте ја славната ренесансна камина во крилото Рупрехт, украсеното крило Ото-Хајнрих, црквата-замок и прекрасната градина Орта Паланун, која иако никогаш не била завршена, некогаш се сметаше за осмото чудо на светот. Стариот мост во центарот на градот преку реката Некар овозможува прекрасен поглед.

Келн многу повеќе од само нејзината светски позната катедрала

Познатата катедрала во Келн (линк), олицетворение на готската архитектура, доминира над хоризонтот и ја содржи најстарата обемна скулптура на светот – Ottonian Gero Cross – и прозорец дизајниран од иконата на 20-тиот век Герхард Рихтер. Келн, исто така, има големи музеи, театри и многу одлични ресторани и барови, што го прави еден од најживописните места за гледање во Германија.  Направете прошетка околу плоштадите Алтер Маркт и Хуммаркт, плус пивниците во стариот кварт, каде што келнерите ја дополнуваат вашата чаша со пивото Kölsch, додека не го ставите подметачот врз чашата и кажете “не повеќе”.

Келн е исто така главниот германски карневалски град со “петта сезона” на прослави кои траат од ноември до Велигден. Љубителите на слатките работи мора да го посетат Музејот на чоколадото со 2.000 експонати – вклучувајќи чоколадна фонтана со големина од 3 метри во која можете да натопите вафли – покривајќи 3000 години историја на чоколада.

Замоците на „лудиот“ крал

Затворете ги очите и замислете романтичен замок од некоја приказна и сигурно вашата слика ќе изгледа како замокот Neuschwanstein – замокот беше, наводно, инспирација за замокот на Заспаната убавица на Дизни. Замокот се наоѓа на врвот на карпести, шумски врвови во јужниот дел на Баварија, кој бил изграден од “лудиот” крал Лудвиг II во 19 век кога се повлекол по изгубениот престол на Баварија. Царот живеел како осаменик во фантастичен свет на митови и легенди во неговиот прекрасен замок. Од врвот, можете исто така да се восхитувате на Баварските езера и села.

Другите замоци на кралот Лудвиг се Hohenschwangau Schloss, Neues Schloss Herrenchiemsee, “Баварскиот Версај” и Линдерхофската палата, единствената резиденција која царот ја завршил. ТиСо големиот број на кралски замоци оваа област е едно од најпопуларните места што треба да се посети во Германија. Исто така, постојат многу пешачки патеки и голем број на активности на отворено во Баварија.

Бајројт: светски познатиот фестивал и оперска куќа

Секоја година Бајројт е домаќин на светски познатиот фестивал на Ричард Вагнер, претворајќи го во едно од најдобрите места во Германија за љубителите на операта. Во 2013 година, фестивалот ја прослави 200-годишнината од раѓањето на композиторот. Дури и ако не сте обожавател на опера, нема да успеете да и одолеете на екстравагантната внатрешност на Маргриралната опера од 18 век, еден од најубавите барокни театри во Европа. Бајројт, исто така, има за цел да ја зачува својата богата култура и историско наследство преку разновидна колекција на повеќе од дваесетина музеи и институции, заедно со голем број на историски структури и замоци. Ова е исто така град за љубители на пиво кои се наоѓаат под земјата под катакомбите на Бајројт, скриени под пиварницата и да уживаат во историјата на пивото во градот со вкус на пива од повеќе од 200 локални пивари. Исто така можете да отидете во посета на  Авантуристичкиот свет на Maisel и Brauereimuseum (пиварница музеј), кој ја има наградата на Гинисовата книга на рекорди за најразновидниот музеј за пиво.

Минхен: главениот град на културата и пивото

Минхен, главниот град на Баварија, е еден од најпознатите космополитски германски градови за посета, исполнет со музеи, ресторани, барови, цркви и, се разбира, познатите пивски градини во Минхен, наречени визби (како Löwenbräukeller and Hofbräukelle), бидејќи пивата првично биле продавани директно од нивните подземни продавници. Секоја есен, најголемиот фестивал на пивото во светот, Октоберфест се одржува во Минхен.

На Marienplatz, каде што ќе го најдете градското собрание претставува ослична основа за почеток на истражувањето на градот.  Повеќе од 100 години,часовникот на градското собрание ги забавува посетителите со фигури прикажувајќи ја историјата на Минхен; можете да го гледате речиси 12-минутното шоу во 11 часот, пладне, а во летните месеци, 17 часот. Кулата на зградата има набљудувачка палуба на 85 метри, до која се стигнува со лифт, а во подрумот се наоѓа историски ресторан.

Deutsches Museum е една од најголемите светски научни и технолошки изложби. Љубителите на автомобилите и архитектурата нема да сакаат да го пропуштаат неверојатниот BMW Welt. Од Минхен, можете исто така да го посетите ужасниот концентрационен логор Дахау и замоците од бајките во Горна Баварија на кралот Лудвиг II.

Сподели:

Коментирај преку Facebook

© 2011-2019 mk-in.de. Сите права се задржани